PAUL GIGER DUO / ARS MORIENDI / CHE

PAUL GIGER DUO / FROM SILENCE TO SILENCE / CHE

Švýcarský houslista Paul Giger je jedním z těch hudebníků a skladatelů, které je téměř nemožné zaškatulkovat. Jeho poslední album ars moriendi je jeho sedmým u labelu ECM. Je typicky vysoce koncepčním projektem, kombinujícím spiritualitu a estetiku, kterým pravděpodobně osloví jazzové posluchače i publikum klasické hudby.

Paul Giger, narozený v Herisau ve Švýcarsku, cestoval po Asii jako pouliční umělec a poté studoval hudbu v Curychu, Winterthuru a Bernu, kde absolvoval s učitelskými a sólistickými diplomy. Po třech letech v pozici koncertního mistra St. Gallen Symphony Orchestra se vydal na volnou dráhu hraním repertoáru, který sahá od baroka po současnou kompozici, improvizaci, jazz, hudbu různých lidových tradic a to nejdůležitější: vlastní hudbu. Spolupracoval s americkými, evropskými, africkými, japonskými, indickými a arabskými hudebníky a vystupuje po celém světě. Giger složil sborové a orchestrální skladby i komorní hudbu, hudbu k filmům a hudbu pro tanečníky a vydal šest alb na ECM. Byl oceněn za „Kulturpreis 2015 des Kantons Appenzell AR“.

Projekt FROM SILENCE TO SILENCE

Festivalový koncert „From silence to silence“ vychází z alba Ars moriendi, ve kterém Paul Giger nahlíží na plynulé vzorce života, na smrt a obnovu, když spojuje Bachovy skladby a novou hudbu čerpající inspiraci z díla malíře Giovanniho Segantiniho a švýcarských lidových tradic. „Becoming – Bering – Passing“ – to je název tryptichonu tyrolského malíře Giovanniho Segantiniho, který sloužil houslistovi a skladateli Paulu Gigerovi jako důležitý zdroj inspirace pro hudbu na ars moriendi. Téma pomíjivosti prochází tímto programem jako nit a spojuje Bachovy skladby s originálními skladbami a hudbou ovlivněnou tradičním švýcarským folkem rovným dílem.

Vysoce koncepční alba je často velmi obtížné prosadit. Tak tomu je zvláště v případě tohoto alba, tolik nabitého tak nesourodými prvky baroka, folku a moderních nahrávacích technik. S nadsázkou lze říci, že na této nahrávce je pro každého něco, ale je to hudba, jejíž přitažlivost přesahuje obvyklé publikum soudobé vážné hudby. Je to přirozený vývoj Gigerova hudebního vývoje, zejména jeho spolupráce s Marie-Louise Dähler a možná také jeho dosud nejlépe a nejdokonaleji vytvořené album.

Paul Giger (housle, violino d’amore)

Marie-Louise Dahler (cembalo, pozitivní varhany)

Koupit lístek