Trio Romanovská – Tichý – Hrubý

(Česká republika)

Toto trio (housle/koto, kontrabas, klarinety/saxofon) vzniklo v lednu 2017, když Zdeněk Slabý oslovil Michala Hrubého, aby s některou ze svých kapel přispěl na připravovaný soundtrack ke knize o Kocourovi Vavřincovi (Jiná hudba pro kocoura Vavřince, CD vyšlo před Vánoci 2017). Volnou improvizaci v repertoáru tria doplňují melodie členů tria i raná renesance. CD, které vzniklo při nahrávání písně pro Kocoura Vařince, vydá v dubnu 2018 renomovaná slovenská firma Hevhetia.

Petr Tichý (1975) je český, jazzový kontrabasista, inspirovaný nejen kávou. Jak obohatit a zlepšit svou hru i hudební myšlení konzultoval u Petra Kořínka, Jaromíra Honzáka, Miroslava Vitouše a Jiřího Slavíka na KJJ a jazzovém oddělení pražské HAMU. Mezi jeho projekty patří duo HLASkontraBAS se zpěvačkou Ridinou Ahmedovou a kapela NTS s Michalem Nejtkem a Štěpánem Smetáčkem. Spolupracoval a spolupracuje s Orchestrem Berg, Markem Novotným, s Vladimírem Václavkem, Palo Hammelem, s Ondřejem Škochem, Mírou Kemelem, Sylvií Krobovou, Feng-yűng Song, kapelou Květovaný kůň a mnoha dalšími. Tuto nahrávku nahrál na střevové struny vlastní výroby po vzoru lidových muzikantů z Těrchové.

Anna Romanovská Fliegerová (1982) vystudovala hru na housle a hudební pedagogiku. Velmi záhy začala spolupracovat s komorním orchestrem Berg, tělesem, které se orientuje na interpretaci soudobé hudby. Díky šéfdirigentovi Peteru Vrábelovi a inscenaci Schwarz auf weiss se seznámila s tradičním japonským nástrojem koto. S různými orchestry a komorními soubory (např. Filharmonický orchestr České Budějovice, Ensemble Grace, Ecce musica, Shvituris quartet, 108 Hz – sdružení pro provádění soudobé hudby pod vedením Vlastislava Matouška ad.) koncertovala v zemích EU, Švýcarsku, Japonsku, Turecku a na Kypru. Kromě jiného je autorkou hudby k divadelní hře 1+KK. Hraje též v etnofreejazzové skupině Prázdné hory jsou plné větru a deště.

Michal Hrubý (1973) hraje na klarinety, tenor saxofon a lidové píšťaly ze Slovenska (fujaru, koncovky, šestidírkové píšťaly…). Začínal v bigbítové kapele Sveřepé prase, poté založil a vedl skupiny Neočekávaný dýchánek a Kapitán Kajman. Od roku 2009 se věnuje především volné improvizaci. V současné době působí v několika různých kapelách (Květovaný kůň aneb Hanzlová Hrubý Svoboda Tichý, Prázdné hory jsou plné větru a deště, Drozdi a droždí…). O své tvorbě říká: „Rád vydávám zvuky.“