Mantaban3jo

Česká republika

Mantaban3jo

Mantaban3jo

Mantaban je projekt Jiřího Hodiny a jeho hudebních přátel, které přizval k občasné, nebo i dlouhodobé spolupráci. Mantaban je otevřená dílna pro kohokoliv, kdo přinese nové podněty a něco ze své osobitosti. Možná tak překvapí zvukem lišícím se od běžné produkce lidových písní. Ústní tradice znamená předávání „od úst k uším“, a tak záměrem Mantabanu není jen zvuková autenticita, ale i snaha znovu porozumět textům a obnovit jejich naslouchání. Proto kapela nehraje jen na historické nástroje a nerekonstruuje dobová znění. Usiluje spíše o aktuální zvuk, v němž by člověk mohl slyšet „své předky“.

Jiří Hodina je hudebníkem se širokým záběrem od staré hudby až po aranžmá lidových písní. Vystudoval Pražskou konzervatoř a dirigování gregoriánského chorálu na Conservatoire de Paris. Spoluzakládal soubor Schola Gregoriana Pragensis, kde působil patnáct let. Současně vedl ženský soubor Schola Benedicta. Je jedním ze zakladatelů Českomoravské hudební společnosti (dnes Čechomor); posléze založil vlastní skupinu Marcipán, která se věnovala interpretaci českých a moravských lidových písní. Nejnovější sestavu této kapely tvoří kromě Jiřího Hodiny trombonista Jan Jirucha a saxofonista a klarinetista Patr Kalfus.

Jan Jirucha se narodil v roce 1982 v Praze. Pochází z hudební rodiny. Od šesti let hraje na eufonium a pozoun. Vede soubor Bucinatores, který existuje v několika variantách, a dále působí například v Concept Art Orchestra, Points, MCH Trio, Michal Prokop & Framus Five a dalších.

Petr Kalfus (1983) hraje na různé typy klarinetů a saxofonů v mnoha různých skupinách: Bucinatores, Concept Art Orchestra, Andy Schofield Orchestra,sextet, Artisans Quintet, Josef Kolo Sextet a dalších

Jiří Hodina – zpěv, housle; Jan Jirucha – trombon; Petr Kalfus – saxofony, klarinety.

http://www.mantaban.cz/