Radim Hanousek + Pavel Zlámal Quintet

(ČR)

Zahrají na festivalu v mezinárodním obsazení: Pavel Zlámal – saxofony, klarinety, Radim Hanousek – saxofony, klarinety, George Cremaschi (USA) – kontrabas, Kristian Kuruc – bicí, Petr Ptáček – bicí.

Radim Hanousek se již od 90. let pohybuje na brněnské jazzové scéně. V posledních deseti letech se soustředí na různé podoby improvizace, intermedialitu, projekty na pomezí jazzu a soudobé hudby. Věnuje se norsko-českému jazzovému kvartetu NOCZ (dále Didrik Ingvaldsen, Dag Magnus Narvesen, Marian Friedl). Tento projekt vystoupil na mnoha mezinárodních jazzových festivalech a v říjnu 2018 vydá již čtvrté cd, tentokrát s pěveckým sborem. Od roku 2015 NOCZ příležitostně spolupracuje s Ivou Bittovou. Na objednávku festivalu Janáček Brno 2016 připravila rozšířená sestava NOCZ o další instrumentalisty a norskou vokalistku Elisabeth Nygård vlastní jazzovou verzi Janáčkovy Sinfonietty.

Od roku 2013 vede Hanousek vlastní autorský projekt spojující jazz a soudobou hudbu Dust in the Groove. Projekt mimo jiné připravil vlastní témbrové, jazzové i improvizované variace na Bachovu Arii pro festival Bachův varhanní podzim 2017.

Od roku 2014 Hanousek organizuje v Brně festival improvizované a experimentální soudobé hudby – Festival ošklivé hudby.

Pavel Zlámal je interpret, improvizátor, autor hudby. Absolvent konzervatoře v Teplicích, magisterského a doktorského programu na Janáčkově akademii múzických umění v Brně. V průběhu studií strávil dva roky na Sibeliově akademii v Helsinkách, mimo hlavní obor – klarinet – studoval a rozvíjel též hru na basklarinet a saxofon. Kromě vážné hudby klasické se v průběhu studií stále více věnoval hudbě moderní a soudobé, taktéž hudbě jazzové a experimentální. Účastnil se mnoha mezinárodních mistrovských kurzů, jazzových i experimentálních workshopů. Kromě sólové koncertní činnosti v oboru soudobé a experimentální hudby spolupracoval s například s Rodem Patonem, Davidem Dorůžkou, Bernadette Zeilingerovou, Peterem Grahamem, Nicolasem Collinsem, Didrikem Ingvaldsenem a dalšími. Stálé improvizační duo tvoří s kontrabasistou Georgem Cremaschim (USA). Tyto dva saxofonisty doprovodí právě kontrabasista George Cremaschi a bubeníci Kristián Kuruc a Petr Ptáček.