Gabriela Vermelho & Jakub Jedlinský

Česká republika

Gabriela Vermelho & Jakub Jedlinský

Gabriela Vermelho & Jakub Jedlinský

Duo houslistky a zpěvačky Gabriely Vermelho a akordeonisty Jakuba Jedlinského vystoupí s repertoárem připraveným speciálně pro festival Dobršská brána. Jeho základem je návrat k moravským kořenům Gabriely Vermelho. V programu tak mají své místo moravské, židovské a slovenské lidovky, ale i Gabrieliny autorské skladby, které vycházejí z moravské melodiky.

Gabriela Vermelho je neběžnou osobností naší hudební a divadelní scény. Je současně zpěvačkou, houslistkou, violistkou, hráčkou na kvinton, skladatelkou a herečkou, působí v oblasti klasické hudby, muzikálu, jazzu a rockové alternativy. Je členkou Talichovy komorní filharmonie, primariem kvarteta Gadrew Way, zpívá a tvoří v kapelách Maraca a Zimbova, vystupuje společně s Epoque Quartetem a Petrem Wajsarem ve sdružení EWave. Skládá scénickou hudbu.  Spolupracuje se současnými českými mladými autory (Markéta Dvořáková, Aleš Pavlorek, Michal Nejtek, Jan Meisl), kteří pro ni píšou skladby v oblasti vážné muziky. Na jaře roku 2013 dokončila hudbu k baletu Krvavá svatba, kterou uvádí Komorní scéna divadla J. K. Tyla v Plzni.

Jakub Jedlinský je úspěšným akordeonistou mladé generace. Absolvoval Konzervatoř v Pardubicích (prof. A. Dvořák), Západočeskou univerzitu v Plzni (J. Vlacha a J. Vlachové ml.) a Mistrovskou třídu na Hudební akademii v Dánském Esbjergu u doc. Jytte von Rüden. Získal četná ocenění na tuzemských i mezinárodních soutěžích. Zúčastnil se mezinárodních kurzů a seminářů pod vedením předních osobností svého oboru (B. Dowlasz, J. v. Rüden, N. Sevrjukov). Pravidelně spolupracuje s Českým rozhlasem, účinkuje na mezinárodních hudebních festivalech v ČR i v zahraničí. Pravidelně spolupracuje se zpěvačkou a skladatelkou Gabrielou Vermelho, držitelkou ceny Alfréda Radoka a souborem Bardolino, které se zaměřuje na originální pojetí etnické hudby celého světa. Od roku 2008 je pedagogicky činný na konzervatoři v Pardubicích, kde vyučuje hru na akordeon. (Německo, Dánsko, Polsko, Rakousko).

http://gare.cz/o-nas/gabriela-vermelho/