VERNERI POHJOLA

VERNERI POHJOLA / THE DEAD DON´T DREAM / FIN

Finský trumpetista a skladatel Verneri Pohjola je uznáván jako vznikající jazzová hvězda.

Je přírodní síla, bezesporu obrovský talent a hudebník s vůdčím a osobitým hlasem, který do své hry dokáže vnést vřelost a klid a zároveň pulzující intenzitu. Jeho psaní je silné a odvážné, zběhlé v hledání těch svižných melodií, které na vás vyskočí jako progresivní, kreativní a individuální.

Verneri se narodil do finské hudební dynastie a byl předurčen pro hudební život. Jeho dědeček Ensti Pohjola byl uznávaným a vysoce aktivním amatérským dirigentem a violoncellistou a bratrancem jeho otce je dirigent Sakari Oramo. Jeho otec, Pekka Pohjola, vyšplhal k mezinárodní slávě v 70. letech hraním s finskou prog skupinou Wigwam a vedením vlastních skupin na scéně progresivního rocku, rocku a jazzu. Verneri se poprvé prosadil jako vůdce Ilmiliekki Quartet, kapely, která získala řadu ocenění včetně prestižní ceny Teosto za originální kompozici. Pohjola se brzy objevil jako vycházející hvězda na finské scéně, když si v roce 2004 na Jazz Festivalu v Pori zvedl vytoužený gong jako Hudebník roku.

Stejně jako u mnoha skvělých hornistů má Pohjola osobitý tón, který má hluboce zasahující čistotu a lyričnost. Jeho vysoce melodická improvizace je doplněna osobními kompozicemi vyznačujícími se nezapomenutelnými a nápaditými tématy, která se vymykají jakékoli otřepané představě „severského jazzu“. Verneri Pohjola je skutečně progresivním umělcem s pevnou rukou v populární kultuře a je jedním z nejvíce vzrušujících a originálních. umělci své generace.

Projekt THE DEAD DON´T DREAM

V květnu 2020 vydal album The Dead Don’t Dream, které spojuje práci na jeho předchozích třech albech s naprostou soudržností, individualismem a kreativitou. Toto album je umělecké dílo, postavené ze všech vlivů, které formovaly Verneriho dosavadní život. Je tu rovnováha barev, světla a dynamiky, hluboký smysl pro spolupráci a sdílení společného účelu a jako objevitele zvuku. Hudba vyvažuje svobodu a kompozici, výraz a hlas. Je to definující umělecké dílo pro Verneriho, pro finskou kulturu a prohlášení o záměru umělce ponořeného do světa evropského jazzu.

Verneri Pohjola (trubka)

Tuomo Prättälä (piano)

Antti Lötjönen (kontrabas)

Mika Kallio (bicí)

Koupit lístek