PAVEL FAJT

PAVEL FAJT / DRUMMING ALLEY / CZE

Brněnský hudebník Pavel Fajt patří do skupiny alternativních hudebních žánrů, jeho hudba se prakticky neustále pohybuje kdesi na pomezí world musicart-rockufolkrocku a experimentální elektrofonické hudby.

 

Pavel Fajt, narozen 26. prosince 1957, je hudebník věnující se alternativním hudebním žánrům. Během studií na VUT v Brně byl členem skupiny Nucleus a studentského uskupení vystupujícího pod názvem „Ještě jsme se nedohodli“. Po ukončení studií navázal spolupráci s divadly, především s brněnským divadlem Husa na provázku, pro které složil scénickou hudbu k několika představením. Mezi nejvýznamnější patří jeho spolupráce, z přelomu 80. a 90. let, s Ivou Bittovou. Společně, jako duo, nebo jako součást hudebního seskupení Dunaj, koncertují po celé Evropě a několik vystoupení absolvovali i na americkém kontinentě. Pavel Fajt produkoval i několik jejich sólových desek a společně se podíleli na vzniku filmového dokumentu Step across the border (1990) o kytaristovi Fredu Firthovi. Dokument byl oceněn cenou Felix jako nejlepší dokumentární film roku. V roce 1992 navazuje spolupráci s Jimem Menesesem a společně vydávají desku pro dvě bicí soupravy a dva hlasy Songs for the Drums (1995). Od roku 1992 vystupuje i jako sólista s programem Drumtrek. Ke svým nahrávkám a koncertům si zve hudebníky různých žánrů. Společné desky natočil se zpěvačkou Annou Homiera (Mcaronic sines,1995), (Corne de Vache, 1997), spolupracoval s kytaristou Mikolášem Chadimou (Průhlední lidé, 1998). Na přelomu tisíciletí se začal orientovat na východní hudbu, s členkou Yakutského národního divadla, Stepanidou Boris se snaží o oživení „šamanské sibiřské hudby“ a s Václavem Kořínkem došlo ke spojení perkusních nástrojů se šamanským zpěvem. Během těchto aktivit byl členem art-rockové skupiny Pluto (1995-2000), mezinárodní hudební folk-rockové formace The Danubians (2000-2001). Pavel Fajt je i zakladatelem hudebního projektu Slet bubeníků, koncertního turné hráčů na bicí nástroje.

 

Projekt Drumming Alley

Jde o sólový koncert pro bicí soupravu, „zvukový kruh“, elektroniku, loopy, groovy a hlas, reflektující hudební styly i východní filosofie a obohacující zvuk bubnů o nové obsahy a harmonie.

 

 

Pavel Fajt (bicí)

 

 

Koupit lístek