OSKAR TÖRÖK & MICHAL RATAJ / SVK, CZE

OSKAR TÖRÖK & MICHAL RATAJ / SVK, CZE

Slovenský trumpetista a zpěvák Oskar Török je jedním z nejvýraznějších jazzových trumpetistů své generace.  Vedle hraní ve své domácí vysoce ceněné kapele Vertigo je členem kapely Čikori Ivy Bittové a působí i na mezinárodní scéně jako člen polské kapely Wojtek Mazolewski Quintet.

Oskar Török absolvoval Hudební akademii Karola Szymanowského v Katovicích pod vedením Piotra Wojtasika.  Oskar Török je v Česku známý především jako člen skupin Vertigo nebo Sato-San To. Dalšími formacemi, s nimiž vystupuje, jsou Points Septet saxofonisty Luboše Soukupa, Points-Rataj Quintet nebo třeba Čikori Ivy Bittové. Přinejmenším stejně aktivní je i na polské scéně. Nejčastěji hraje s formací Wojtek Mazolewski Quintet. S Mazolewskim hrával již od dob svých studií na Hudební akademii v Katovicích. V roce 2018 též koncertoval s Leszkem Możdżerem     a big bandem Wojtka Mazolewského se speciálním hostem Zbigniewem Namyslowským.

Michal Rataj vystudoval kompozici a hudební vědu v Česku, Německu, Velké Británii a v USA. Je autorem převážně elektroakustické a instrumentální hudby, od roku 2008 vystupuje jako zvukový performer v Evropě a v USA a je autorem hudby a zvukového designu k velkému množství filmů a rozhlasových her napříč žánry. V roce 2002 se podílel na vzniku rozhlasového pořadu Radioateliér Českého rozhlasu Vltava a založil internetový portál _rAdioCUSTICA-zaměřený na mapování současné scény akustických umění. Od roku 2014 spolupracuje s Českým rozhlasem externě. Vyučuje skladbu, hudební technologie a filmovou hudbu na pražské HAMU a na NYU Prague. Často se pohybuje v hudebních projektech napříč žánry, v poslední době zejména s přesahy do improvizované hudby a současného jazzu.

Projekt MICHAL RATAJ & OSKAR TÖRÖK

Spolupráce hudebníků Michala Rataje a Oskara Tóróka navazuje na předchozí projekty odehrávající se v poli mezi současným jazzem a vážnou hudbou, tradičními hudebními nástroji   a živou elektronikou. Nejprve to byl Points-Rataj Quintet, z nějž se vyvinulo elektro-akustické trio se saxofonistou Lubošem Soukupem. Nové duo Michala Rataje a Oskara Töröka se pokouší ustanovit ještě hlubší interakci mezi virtuózním dechovým nástrojem a širokou paletou současné interaktivní elektroniky. Jejich hudební slovník se rozpíná od elektronického ambientu přes názvuky klubové elektroniky až po různé polohy současného jazzu a akusmatické hudby. 

Oskar Török (trubka)

Michal Rataj (klavír)

Koupit lístek