JAROSLAV KOŘÁN

JAROSLAV KOŘÁN / ORLOJ SNIVCŮ / CZ

Jaroslav Kořán a Milli Janatková zahrají na vlastní hudební nástroj, hodiny, jež odbíjejí čas a hrají svým vlastním tempem. Na hraní i poslech Orloje je zapotřebí ticha a klidu. Teprve potom může nastat vzájemná komunikace a zvuk prostoupí prostor. Je to pouť, cesta zvukem, které můžete být součástí.

Jaroslav Kořán je multimediální umělec, věnující se především hudební produkci, ale také fotografii, filmu a grafice. Pro všechny oblasti jeho zájmu je společným jmenovatelem motiv improvizace, kdy k hudebnímu vystoupení používá již od 90.let minulého století vlastnoručně zkonstruované hudební nástroje, často z nalezených předmětů. S nástrojem Orloj snivců v 90. letech vystupoval v rámci Zapomenutého orchestru země snivců. Jako hudebník a skladatel spolupracoval s řadou subjektů a osobností. Účastnil se velkých výstavních přehlídek zaměřených na interakci s publikem např. Hnízda her, Orbis Pictus, Play. Mimo Čechy vystavoval také v Japonsku. Žije v Praze.

Milli Janatková je osobitá zpěvačka, multiinstrumentalistka, skladatelka, výtvarnice a lektorka přirozeně propojující žánry i umělecké obory. Pochází z Česka, cestuje po Evropě, Indii, USA. Veřejně vystavuje od roku 2003, o tři roky později začala hudebně vystupovat. Koncertuje sólově a s jazzovými muzikanty Markem Novotným, Petrem Tichým, Cyrille Oswald aj.

Její projekty Proměna, Klid, prosím! a Mým kořenům získaly dvanáct nominací, například na prestižní ocenění Classic Prague Awards v kategorii Crossover. A capella píseň Mateřské kouzlo věnovaná autorčiným šumavským předkům získala Cenu Vox Populi Nezávislých hudebních cen v New Yorku v USA.

Hudba na Orloj se vytváří většinou bubnováním, čímž vzniká řada jemných, dlouho znějících tónů a zvuků. Kaleidoskopickými změnami hudebních motivů, převážně repetitativních vzorků, vzniká nepravidelně se vyvíjející hudební struktura. 

Hudba je extrémně závislá na tichu, akustice a prostředí.  Ideální je akustické hraní ve znějícím prostoru. Orloj snivců bývá i součástí výstav = interaktivních instalací s možným zapojením návštěvníků.

 

Projekt Orloj snivců

 

Jaroslav Kořán perkuse, bicí, akustika

Milli Janatková perkuse, bicí, akustika

 

 

Koupit lístek