Cyril Atef

CYRIL ATEF / FRA

Cyril Atef je bubeník, perkusionista a profesionální skladatel francouzsko íránského původu, jednomyslně uznávaný na mezinárodní scéně.  Eklektický hudebník se dlouhodobě pohybuje mezi různými projekty a hudebními vesmíry.

Cyril, který se narodil v Berlíně v roce 1968 francouzské matce a íránskému otci, začal bít na plechovky ve třech letech. V deset se přestěhoval se svými rodiči do Los Angeles, kde pokračoval ve studiu bicích a v roce 1984 se na jeden rok připojil k Percussion Institute of Technology.

Poté na Berklee College of Music v Bostonu (1989) prohluboval své znalosti harmonie a hudební teorie. Po turné v Evropě s argentinským perkusionistou Marcellem Rossim se usadil v Paříži v roce 1990. Spolupracuje s různými hudebníky jako Princess Erika, L’incroyable Jungle Beat, L’Orchestre National de Barbés, Cheb Mami, Aswad, Wankatao, Illouz Quintet, Garland Jeffrey, Julien Lourau, Yves Robert, Brigitte Fontaine, Alain Bashung, Nathalie Natiembé, Bernard Lavilliers, Gnawa Njoum Experience, Oshen atd …

V dubnu 1999 spolu s Vincentem Ségou založili Bumcello a nahráli sedm alb. V roce 2006 se podílel na albu Gotan Project Lunático. Cyril Atef hrál s Matthieuem Chedidem na turné „Le tour de M“ a „Mister Mystère“. V roce 2008 se připojil k panu Congovi a vytvořil CongopunQ, směsici afrického tranzu a elektro-groove.

Cyril Atef hrál na bicí na albu Louise Bertignaca Grizzly (ça c’est vraiment moi), které vyšlo v březnu 2011. Podílel se také na projektu Fufu Machine s basistou Hilaire Pendou a kytaristou / zpěvákem Piers Faccinim. V roce 2017 pracoval s Olivierem Arasteem (z Lindiga) a Fixi na projektu „Pachibaba“.

Cyril nedávno zažil sólovou hybridní formuli: PAPATEF, kde kombinuje improvizaci a DJ-ing, aby uvedl své publikum v trans! V současné době hraje s Christophe.

 

Projekt Bumcello

Základ skupiny Bumcello tvoří Vincent Segal a Cyril Atef . Dohromady se dali na začátku 90. let s bláznivým úmyslem vymyslet novou odnož swingu. Oba dva absolvovali nejen klasické hudební vzdělání, ale rovněž se živě zajímali o etnickou hudbu z celého světa. Výsledkem jejich vzájemné spolupráce nebyla nakonec nová odnož swingu, ale nezaměnitelný mišmaš zdánlivě protichůdných žánrů. Sami muzikanti s lehkou ironií označují svůj styl za ultra-inteligentní a nevinný dub-dada-oriental-spaghetti- hiphop.

Při živých koncertech Bumcella je dominantní zvuk elektrického violoncella doprovázený ohnivými perkusemi. Na pozadí se pak prolínají nasamplované zvuky ostatních nástrojů. Všechny nástroje jsou navíc zdvojené, což vytváří iluzi jako by na pódiu stál početný orchestr. Do toho se nese téměř hypnotizující zpěv. Pokud jste z toho trochu zmatení, není nic jednoduššího než přijít na koncert a uslyšet Bumcello na vlastní uši.

 

Cyril Atef (bicí, perkuse, bicí, santur, zpěv)

 

Vincent Segal (elektrické a akustické violoncello, basa, kytara, kass-kass, ritchak, fender piano, zpěv)

 

 

Koupit lístek